380V 220V Polyurethane Injection Polyurea Spray Machine 200-1000CPS
Shanghai Rong Xing Industry & Trade Co. Ltd.
Contact Now
Brand Name : RongXing
Model Number : RX800
Certification : CE
Place of Origin : Shanghai
MOQ : 1 set
Price : Negotiable
Payment Terms : T/T, L/C, D/A, D/P, Western Union, paypal,credit card
Supply Ability : 100 set/month
Delivery Time : 5-10 working days
Packaging Details : wooden case,1000*900*1500mm
Product Name : 380V / 220V Spray Foam Insulation Machine , Polyurea Spray Machine
Use : Exterior wall insulation,transfer Polyurea
Spec : 380V/50HZ/3-Phase or 220V/50HZ/1-Phase
Color : blue Color
Packing : wooden case
Machine : Smart Machine
Contact Now
380V / 220V Spray Foam Insulation Machine , Polyurea Spray Machine
Technical parameters:
Model RX700 Polyurethane Foam Machine
Applicable materials Polyurethane/Polyurea
The ratio of raw material 1:1
Viscosity range of raw materials 200-1000CPS (under working temperature)
Max working pressure 22MPa
Max fluid temperature 80°C
Max output 2-12kg/min
Max heated hose length (Optional) 90m
Heater power 4.5KW×2
Heated hose max power 3KW
Drive mode Full Air Operated
Clean mode Self-cleaning by air
Voltage (Optional) 380V/50HZ/3-Phase or 220V/50HZ/1-Phase
Whole power 12kw
Pneumatic source 0.5-0.8Mpa 1m³/min
Machine New Weight And Size 165KG, 650*600*1000mm
Machine Freight Weight And Size 245KG,820*820*1450mm
Standard Configuration:
Reanin-RX700 mainframe 1 set
Reanin spray gun 1 set
Transfer pump 2 sets
Heated hose 15m
Transfer pump hose 2 pcs
Whip hose 2 pcs
Air pipe 1 set
Tools and spare parts 1 set
Application:
1. Polyurethane/Polyurea foam spray on wall & roof for insulation,
2. Construction concrete slab raising/ lifting & seam filling injection,
3. Cold storage spray insulation,
4. Tank and pipe spray & injection polyurethane insulation,
5. Polyurethane foam for package cushioning,
6. Car roof spray insulation,
Use area:
Picture:
380V 220V Polyurethane Injection Polyurea Spray Machine 200-1000CPS380V 220V Polyurethane Injection Polyurea Spray Machine 200-1000CPS380V 220V Polyurethane Injection Polyurea Spray Machine 200-1000CPS
Product Tags:
380V 220V Polyurea Spray Machine
Polyurea Spray Machine 1000CPS
1000CPS polyurethane injection machine
China 380V 220V Polyurethane Injection Polyurea Spray Machine 200-1000CPS wholesale
380V 220V Polyurethane Injection Polyurea Spray Machine 200-1000CPS Images